
Embalaža je vedno večji vir odpadkov. Večina blaga potrebuje embalažo v več fazah življenjskega cikla izdelka. Leta 2009 je bilo v EU proizvedenih 66 milijonov ton embalaže. Dvanajst let pozneje, leta 2021, bo ta številka narasla na 84 milijonov ton. Vsak Evropejec bo leta 2021 ustvaril 188,7 kg odpadne embalaže. Brez nadaljnjih ukrepov naj bi se ta količina do leta 2030 povečala na 209 kg.Poslanci Evropskega parlamenta želijo prepovedati prodajo zelo lahkih plastičnih vrečk (manj kot 15 mikronov). Izjema bi bila narejena za izdelke, ki jih potrebujejo zaradi higienskih razlogov ali kadar se uporabljajo kot primarna embalaža za živila v razsutem stanju.
Vračana embalaža ima svoje kritike
Do leta 2030 naj bi bilo 10 % vseh pošiljk poslanih v zaprtem sistemu. To pomeni, da bo treba embalažo ponovno uporabiti. Potrošniki bodo morali embalažo vrniti tudi, če bodo obdržali vse izdelke v naročilu.Revizijo je kritiziralo več strani, saj EU še ni določila enotnih logističnih standardov po vsej Evropi. Med kritiki je nemško združenje za e-trgovino Bundesverband E-commerce und Versandhandel (Bevh), ki je v izjavi zapisalo“Če ni enotnih rešitev za embalažo za večkratno uporabo v Evropski uniji, menimo, da je vračanje embalaže za večkratno uporabo problematično, zlasti pri čezmejnem elektronskem poslovanju.
Če ni zagotovljeno, da bodo embalažo za večkratno uporabo sprejemali vsi ponudniki storitev v EU, menimo, da je nesprejemljivo, da se pri čezmejnem poslovanju prazna embalaža stalno pošilja po Evropi. Do vračil bo prihajalo tudi, če bo kupec obdržal blago,” pravi Christoph Wenk-Fischer, izvršni direktor podjetja Bevh.

Source: Depositphotos
Rešitev tega problema bi lahko bila vključitev ponudnikov logističnih storitev ali poštnih podjetij. V tem primeru bi lahko potrošniki embalažo za večkratno uporabo vrnili dostavljavcu na vratih. Vendar po mnenju podjetja Bevh trenutno ni standardiziranih logističnih postopkov, ki bi ta postopek vračanja čim bolj olajšali.
Spremembe na obzorju
Za zdaj še ni jasno, kako in kdaj bo pregled opravljen. Evropski parlament je glasoval za spremembe, vendar se mora o njih še pogajati z Evropskim svetom. Evropski svet še ni sprejel stališča Parlamenta o reviziji. Tako spletni trgovci na drobno kot logistična podjetja so se seznanili s spremembami, napovedanimi v začetku leta, in nekatere od njih že izvedli. Amazon je na primer v Evropi začel uporabljati embalažo, ki jo je mogoče reciklirati, in odpravil dvojno embalažo, Packetapa je razvila lastno embalažo za večkratno uporabo.