24 min. branja

Prilagajanje strankam v e-trgovini: Kako spodbuditi sodelovanje s strankami?

Predstavljajte si, da vstopite v svojo najljubšo lokalno trgovino in vas lastnik pozdravi po imenu ter že ve, kaj bi vam lahko bilo všeč. Spomni se vašega zadnjega nakupa in vam pokaže nov izdelek, ki ga odlično dopolnjuje. Zaradi takšnega osebnega pristopa se počutite cenjene in se radi vračate. V svetu spletne maloprodaje je cilj personaliziranega trženja ponoviti enako izkušnjo za vsako stranko. Pri malih in srednje velikih podjetjih za e-trgovino lahko uporaba personalizacije - od prilagojenih priporočil izdelkov do dinamične vsebine spletnega mesta - bistveno poveča zvestobo strank in pospeši prodajo. V tem vodniku, ki temelji na zgodbah, je predstavljeno, kako lahko s pomočjo podatkov o strankah in najnovejših orodij vsakega kupca obravnavate kot VIP-osebnost in s tem povečate sodelovanje.

Dimitar Dimitrov Dimitar Dimitrov
CEO, Wincompany.io | Socialscore.io
Ta članek je za vas prevedla umetna inteligenca
Prilagajanje strankam v e-trgovini: Kako spodbuditi sodelovanje s strankami?
Vir: Depositphotos

Zakaj je personalizacija pomembna za sodelovanje s strankami

Prilagajanje ni le modna reč – je preizkušena strategija, zaradi katere se stranke počutijo razumljene in ki izboljša njihovo nakupovalno izkušnjo. Ko vaša trgovina komunicira s kupci na oseben način (prikazuje ustrezne izdelke, vsebine in ponudbe), zmanjšate “hrup” in jim olajšate iskanje želenih izdelkov. Rezultat? Bolj zadovoljni kupci, ki se v trgovini zadržijo dlje in kupijo več.

80 % kupcev namreč pogosteje kupuje pri blagovni znamki, ki ponuja personalizirano izkušnjo. Prav tako ima personalizacija neposreden vpliv na zvestobo – približno 60 % potrošnikov pravi, da bodo po prilagojeni nakupovalni izkušnji postali večkratni kupci.

╰┈➤ Poglejmo preprost primer: obiskovalec, ki prvič pristane v vaši spletni trgovini. Brez personalizacije vidi splošne prodajne uspešnice ali univerzalno domačo stran. S personalizacijo pa lahko poudarite izdelke v kategorijah, po katerih so brskali, ali pa prikažete pozdravno pasico s posebno ponudbo samo za nove kupce. Personaliziran pristop ima takoj boljši odmev. Stranke imajo občutek, da spletno mesto govori o njihovih potrebah, podobno kot prijazen lastnik trgovine, ki jih pozna, in ta občutek, da so razumljene, krepi zaupanje in sodelovanje Sčasoma te prilagojene interakcije – bodisi na spletnem mestu, v tržnih e-poštnih sporočilih ali celo prek oglasov – povečajo verjetnost, da se bodo stranke vrnile, in zmanjšajo verjetnost, da bodo zašle h konkurenci.r. Personalizirano trženje lahko pomeni razliko med enkratno prodajo in stranko za vse življenje.

Tehnike personalizacije, ki povečujejo prodajo in zvestobo

Sodobno e-trgovanje ponuja nabor tehnik personalizacije, ki jih lahko uporabijo tudi majhni trgovci. Tukaj je nekaj najučinkovitejših načinov za spodbujanje zavzetosti in prodaje:

  • Prilagojena priporočila izdelkov

Priporočanje izdelkov na podlagi vedenja ali zgodovine stranke je temeljni kamen personaliziranega trženja. Spomnite se vrtiljaka “Priporočamo vam” na Amazonu ali kombinacij oblačil na modni spletni strani. Ti predlogi uporabljajo vse, kar veste o stranki – zgodovino ogledov, pretekle nakupe, predmete, ki so ostali v košarici – in prikazujejo izdelke, ki jo bodo verjetno zanimali. Če so informacije pravilno pripravljene, se kupcu zdijo čarobno intuitivne.

👉 Če je na primer kupec kupil fotoaparat, mu lahko vaše spletno mesto predlaga združljivo dodatno opremo ali komplet za čiščenje objektiva. S prikazom ustreznih izdelkov (namesto da bi jih moral kupec iskati) povečate možnost dodatne prodaje in kupcu pokažete, da razumete njegove potrebe.

Običajno personalizirana priporočila predstavljajo pomemben del prihodkov e-trgovine, saj spodbujajo navzkrižno prodajo (sorodni izdelki) in prodajo ( izdelki višjega cenovnega razreda). V praksi veliko malih spletnih trgovcev to izvaja z aplikacijami ali vgrajenimi funkcijami platforme – trgovina Shopify lahko na primer uporablja vtičnik, ki samodejno prikazuje “Kupci, ki so kupili X, so kupili tudi Y”.

The Role of Personalisation in E-Commerce Content Marketing

Source: Depositphotos

  • Dinamična vsebina na spletnem mestu

Dinamična vsebina pomeni, da vaše spletno mesto spreminja prikazane vsebine glede na to, kdo si ga ogleduje ali kako komunicira. Zaradi tovrstnega prilagajanja lahko spletno mesto deluje skoraj po meri vsakega obiskovalca. 👉 Na primer, vaša domača stran lahko prikazuje različne slike bannerjev in promocije glede na to, ali je obiskovalec prvi obiskovalec, ponavljajoča se stranka ali stranka, ki je prenehala biti vaša stranka in jo poskušate pridobiti nazaj. Kupec, ki se vrača, lahko vidi napis “Dobrodošel nazaj, [ime]! Oglejte si novosti v svoji najljubši kategoriji”, medtem ko novi obiskovalec vidi bolj splošno dobrodošlico ali popust za prvi nakup. Podobno lahko dinamično spreminjate sezname izdelkov – uporabniku prikažete več kategorij, ki ga zanimajo – ali celo spremenite vrstni red vsebine (na primer, da so uporabnikove priljubljene blagovne znamke na vrhu strani). Prilagojena vsebina e-pošte je še ena oblika dinamične vsebine: na primer e-poštno glasilo, ki vstavi določene izdelke, ki jih je vsak prejemnik pustil v košarici, ali spremeni sliko junaka glede na spol ali lokacijo uporabnika. Zaradi vseh teh prilagoditev je nakupovalna izkušnja prilagojena in ustrezna. Izkupiček je večja vključenost: stranke preživijo več časa na spletnih mestih, ki jih hitro povežejo z želenim, in cenijo e-poštna sporočila ali sporočila, ki jih osebno nagovorijo. Veliki in mali trgovci na drobno poročajo o boljših stopnjah konverzij, če uporabljajo dinamično vsebino, da bi se prebili skozi gnečo.

  • Prilagojena tržna sporočila in ponudbe

Poleg samega spletnega mesta se personalizacija razširi tudi na to, kako komunicirate s strankami prek trženjskih kanalov, kot so e-pošta, sporočila SMS in oglasi. Personalizacija e-pošte je še posebej učinkovita za mala in srednje velika podjetja, saj je dostopna in stroškovno učinkovita. Namesto da bi vsem pošiljali enake novice, lahko svoj seznam e-pošte segmentirate in pošljete ciljno usmerjene kampanje

👉 Strankam, ki so v preteklosti kupovale otroške izdelke, lahko na primer pošljete poseben popust na otroška oblačila, tistim, ki že šest mesecev niso kupovali, pa ponudbo “Pogrešamo vas!” za ponovno sodelovanje. Nastavite lahko celo sprožena e-poštna sporočila: samodejna sporočila, ki se pošljejo, ko stranka izvede določeno dejanje (ali pa ga ne izvede). Klasičen primer je elektronsko sporočilo o opustitvi košarice – če kupec pusti izdelke v košarici, ne da bi se odjavil, prejme prijazen opomnik s podatki o teh izdelkih (in morda spodbudo za dokončanje nakupa).

Tovrstna prilagojena nadaljnja sporočila lahko bistveno izboljšajo stopnjo konverzije. Poleg tega razmislite o prilagojenih opozorilih SMS ali potisnih obvestilih (če imate mobilno aplikacijo) – besedilno sporočilo, ki kupca obvesti, da je na primer izdelek, ki bi mu lahko bil všeč, spet na zalogi, je osebno in pravočasno. Ključno je, da uporabite podatke, ki jih imate, da bo vaše trženje delovalo kot koristna storitev hišnika in ne kot enosmerno oglaševanje. Ko stranke prejmejo priporočila ali ponudbe, ki so v skladu z njihovimi interesi, bodo bolj verjetno kliknile in manj verjetno, da se bodo odjavile. Dejansko je bilo ugotovljeno, da so personalizirane e-poštne kampanje prinesle bistveno višje stopnje transakcij kot nepersonalizirane, kar potrjuje, da ustreznost prinaša rezultate. Vsem tem tehnikam je skupno, da temeljijo na notranjih podatkih o strankah – informacijah, ki jih zberete, ko ljudje komunicirajo z vašim podjetjem. Poglobimo se v to, kako lahko te podatke učinkovito izkoristite.

E-commerce Customer Personalisation: How to Drive Customer Engagement

Source: Depositphotos

Izkoriščanje notranjih podatkov: Vaše zlato rudnik strank: vaši podatki o strankah: vaši podatki o strankah: zlati rudnik strank.

Vsako majhno podjetje zae-trgovino ima na voljo ogromno notranjih podatkov: izdelke, ki si jih stranke ogledajo, izdelke, ki jih kupijo (in kako pogosto), iskanja, ki jih opravijo, e-poštna sporočila, ki jih odprejo, in tako naprej. Ti podatki prve stranke (podatki, ki jih zberete neposredno od strank) so gonilo za personalizacijo. Za razliko od podatkov tretjih oseb (ki jih zbirajo zunanji subjekti in so v svetu po piškotkih vse manj dostopni) so vaši lastni podatki o strankah edinstveni za vaše podjetje in zelo pomembni.

Še bolje je, da so stranke pogosto pripravljene deliti te informacije (obnašanje pri brskanju, preference itd.) v zameno za boljšo izkušnjo – ena od raziskav je pokazala, da je 83 % potrošnikov pripravljenih deliti svoje podatke za personalizacijo, če se uporabljajo odgovorno.

Za majhnega ali srednje velikega trgovca na drobno je prvi korak analiza vedenja strank za iskanje vzorcev in segmentov 👉 Lahko na primer določite skupino strank, ki kupuje samo med razprodajami, ali drugo skupino, ki stalno kupuje novosti po polni ceni. Morda nekatere stranke veliko brskajo, ne da bi kupile, kar kaže na to, da potrebujejo drugačen pristop (na primer nežno spodbudo ali več mnenj/informacij za odločitev). S segmentiranjem občinstva na podlagi:

  • zgodovine nakupov
  • pogostosti
  • povprečne vrednosti naročila
  • navadah brskanja
  • stopnjo vključenosti

Za vsak segment lahko pripravite ciljno usmerjeno trženje. Številne platforme za e-trgovanje imajo vgrajeno analitiko ali nadzorne plošče, ki pomagajo prepoznati te vzorce. Že tako preprosta stvar, kot je izvoz zgodovine naročil, da vidite ponavljajoče se stranke v primerjavi z enkratnimi kupci, vam lahko pomaga pri prilagajanju komunikacije (zveste stranke lahko dobijo “VIP” zgodnji dostop do izdelkov, medtem ko enkratni kupci dobijo nadaljnjo spodbudo za vrnitev). Še en bogat vir notranjih podatkov so povratne informacije in profili strank. Če vaše spletno mesto omogoča ustvarjanje računa, lahko stranke shranijo svoje želje, kot so velikost oblačil ali postavke s seznama želja. Če imate ocene izdelkov ali interakcije s storitvami za stranke, lahko te sporočajo, kaj je za stranko pomembno (npr. v oceni lahko omenijo, da imajo radi okolju prijazne materiale – koristen vpogled za prilagajanje tega, kar jim predstavljate). Nekateri trgovci pošiljajo ankete ali kvize o preferencah (na primer kviz o slogu za storitev modne škatle) – odgovori neposredno prispevajo k personalizaciji, saj strankam prilagajajo ustrezne izdelke. Tovrstni podatki ničelne stranke (informacije, ki jih stranke prostovoljno posredujejo o sebi) so vse bolj priljubljeni kot način za personalizacijo ob spoštovanju zasebnosti. Kako vse te podatke spremeniti v dejanja? Tu pridejo na vrsto orodja Martech in platforme za podatke o strankah (CDP), ki vam pomagajo upravljati in uporabljati podatke v velikem obsegu.

E-commerce Customer Personalisation: How to Drive Customer Engagement

Source: Depositphotos

Orodja stroke: Martech in CDP za personalizacijo

Morda si mislite: “To se sliši odlično, toda kako naj to dejansko izvedem brez velike tehnične ekipe?” Dobra novica je, da je sodobna trženjska tehnologija (Martech) omogočila, da je personalizacija veliko bolj dostopna podjetjem vseh velikosti. Na voljo so orodja, ki lahko avtomatizirajo veliko težkega dela, od storitev trženja prek e-pošte do pripomočkov za personalizacijo na spletnem mestu. Nekaj primerov orodij in platform, ki podpirajo personalizirano trženje:

✔️ platforme za e-poštno trženje in avtomatizacijo

Storitve, kot so Mailchimp, Klaviyo ali Sendinblue, vam omogočajo uporabo podatkov o strankah za segmentacijo občinstev in ustvarjanje samodejnih kampanj. Določite lahko pogoje, kot so “če je stranka zadnjič kupovala pred več kot 6 meseci, ji pošljite e-poštno sporočilo s popustom” ali “če je kliknila na novo zimsko kolekcijo, ji pošljite nadaljnje sporočilo s predstavitvijo povezanih izdelkov”.Te platforme se pogosto neposredno povežejo z vašo trgovino (Shopify, WooCommerce itd.) ter za prilagajanje vsebine e-pošte pridobijo zgodovino nakupov in dejavnosti na spletni strani. Vsebinski bloki za priporočanje izdelkov podjetja Mailchimp lahko na primer samodejno napolnijo e-poštno sporočilo z izdelki, ki jih bo določena stranka verjetno kupila, na podlagi njenega preteklega vedenja.

✔️ Prilagajanje na spletnem mestu in mehanizmi za priporočanje

Številne platforme za e-trgovino imajo osnovne funkcije za prilagajanje, kot je prikazovanje sorodnih izdelkov ali trendovskih izdelkov. Vendar lahko uporabite tudi namenske aplikacije ali vtičnike za naprednejše rešitve. Orodja, kot so Nosto, Dynamic Yield ali Recombee (če jih naštejemo le nekaj), so specializirana za analizo vedenja v e-trgovini in prikazovanje personaliziranih priporočil izdelkov ali celo spreminjanje vsebine v hipu. Če upravljate trgovino Shopify, je v trgovini App Store na voljo na desetine aplikacij za personalizacijo – nekatere se osredotočajo na pojavna okna upsell/cross-sell, druge na spreminjanje vsebine domače strani glede na segment. Te aplikacije so na splošno “plug-and-play”: namestite jih, konfigurirate nekaj pravil ali postavitev, orodje pa poskrbi za vse ostalo. V bistvu delujejo kot mini priporočilni motorji, ki s pomočjo algoritmov (pogosto podprtih z umetno inteligenco) odločajo, katere izdelke ali sporočila prikazati posameznemu uporabniku. Tako lahko tudi spletna trgovina z dvema osebama ponudi izkušnje s priporočili, podobne Amazonovim, ne da bi bilo treba tehnologijo razviti od začetka.

✔️ Platforme za podatke o strankah (CDP)

CDP je naprednejše orodje, ki centralizira podatke o strankah iz vseh vaših virov in vam pomaga iz njih pridobiti vpoglede ali sprožiti ukrepe. V preteklosti so bile CDP tehnologija za podjetja, zdaj pa obstajajo možnosti, ki so namenjene manjšim podjetjem ali so na voljo kot storitev. Vloga CDP je, da prevzame podatke z vašega spletnega mesta, sistema prodajnih mest, e-poštne platforme, družbenih medijev itd. in jih združi v enoten profil stranke. Ta enoten profil je odličen za personalizacijo, saj lahko vidite celotno pot stranke in se ustrezno odzovete. Če na primer vaš CDP pokaže, da je stranka brskala po izdelku na vašem spletnem mestu, kliknila oglas na Instagramu in nato nekaj dodala v košarico, imate na voljo 360-stopinjski pogled, s katerim lahko prilagodite naslednjo interakcijo (morda nadaljnje e-poštno sporočilo s sklicevanjem na košarico in predstavitvijo priljubljenih izdelkov oboževalcev Instagrama).

Segment in Exponea (zdaj Bloomreach Engagement) sta primera dobro znanih CDP – omogočata vzpostavitev pravil, kot sta “tej osebi pošlji potisno obvestilo, če je trikrat obiskala spletno mesto brez nakupa” ali “prikaži posebno ponudbo na spletnem mestu, če je stranka v stopnji zvestobe Gold.” Za majhno podjetje je sprejetje popolnega CDP morda pretirano, vendar je koncept vreden omembe. Tudi če ne uporabljate namenske platforme, lahko duh CDP prakticirate tako, da redno združujete podatke z različnih mest (npr. navzkrižno primerjate seznam e-pošte s podatki o nakupih) in tako obveščate svoje trženje. Zanimivo je, da nekatere novejše rešitve združujejo moč CDP z enostavno uporabo, namenjeno podjetjem z omejenimi tehničnimi viri.

✔️ CDP light ali alternativno CDP

Na tem področju je treba omeniti platformo SocialScore. To je digitalna platforma, ki uporablja analitiko na podlagi umetne inteligence in alternativne podatke za obogatitev profilov vaših strank in boljšo dostopnost napovedne personalizacije. V bistvu lahko pritegne signale zunanjih podatkov (kot so javni podatki strank v družabnih omrežjih ali drugi spletni odtisi) in jih poveže z vašimi notranjimi podatki, da ustvari popolnejši profil.

Platforma se osredotoča na enostavnost uporabe – ponuja napovedno analitiko z minimalnim naporom integracije, kar pomeni, da lahko njene vpoglede izkoristite tudi brez razvijalca. Podjetja lahko s pomočjo nadzorne plošče SocialScore samodejno ustvarijo segmente strank in celo ustvarijo napovedne modele (za stvari, kot sta nagnjenost k nakupu ali tveganje odhoda

) 👉 Podatki SocialScore lahko na primer razkrijejo, katere stranke se zanimajo za okolju prijazne ali rastlinske teme (pridobljene iz njihovega širšega digitalnega odtisa). Na to podskupino lahko nato usmerite prilagojeno kampanjo. Čeprav si vedno želite uporabljati zunanje podatke premišljeno in spoštovati zasebnost, vam lahko obogatitev notranjih podatkov z zunanjimi vpogledi zagotovi pomembno konkurenčno prednost pri razumevanju in vključevanju vaših strank. (Skromen nasvet: SocialScore je ena od takšnih rešitev, ki jo lahko raziščejo tisti, ki želijo svoje podatke o strankah dopolniti brez zahtevnega dela.)

Obogatitev profilov strank z zunanjimi podatki

Čeprav imajo notranji podatki veliko moč, lahko zagotavljajo le delno sliko. To še posebej velja za nove stranke (kjer imate malo informacij) ali potencialne stranke, ki prvič obiščejo vaše spletno mesto. Tu lahko pomagajo zunanji podatki. Zunanji podatki pomenijo vse informacije o strankah, ki izvirajo zunaj vaših neposrednih interakcij z njimi. To lahko vključuje:

  • podatke iz družabnih medijev
  • demografske podatke
  • zbirke podatkov tretjih oseb, ki zbirajo informacije o potrošnikih (kot so interesi, kazalniki življenjskega sloga ali bonitetne ocene, odvisno od tega, kaj je ustrezno in na voljo)

👉 Recimo, da vodite e-trgovino z izdelki za hišne ljubljenčke. Vaši interni podatki morda kažejo, da je določena stranka pri vas dvakrat kupila hrano za pse. To je koristno – veste, da ima psa in katero blagovno znamko ima najraje. Zdaj pa si predstavljajte, da imate dostop do zunanjih podatkov, ki kažejo, da ta stranka v družabnih medijih spremlja tudi več strani mačjih navdušencev. Zdaj imate namig, da je morda tudi lastnik ali ljubitelj mačk. S tem znanjem bi lahko njihovo izkušnjo prilagodili tako, da bi jim pokazali tudi nekaj izdelkov za mačke ali jim poslali e-pošto o svoji novi liniji igrač za mačke. Brez zunanjih podatkov bi jih morda obravnavali kot “samo lastnike psov” in zamudili priložnost za navzkrižno prodajo ali jih pritegnili k drugemu interesu.Zunanji podatki lahko vključujejo tudi širše informacije, kot so geografski ali vremenski podatki (tako lahko kupcem v določeni regiji v tednu močnega dežja priporočite dežne škornje) ali celo socialno-ekonomske podatke (če se uporabljajo etično in zakonito, npr. ustrezno spodbujanje premijskih in cenovno ugodnih izdelkov v različnih segmentih). Ideja je obogatiti profil stranke, ki presega tisto, kar vam je neposredno povedala. Pri združevanju zunanjih podatkov orodja, kot je zgoraj omenjeni SocialScore ali druge storitve za obogatitev podatkov, običajno povežejo stranke prek nečesa, kot je e-pošta ali telefonska številka, in vključijo vse javno dostopne ali partnersko zagotovljene podatke o tem posamezniku. Prednost te obogatitve je natančnejša personalizacija. Zapolnite vrzeli, ki jih vaši notranji podatki ne morejo pokriti, dokler stranka ne pokaže določenega vedenja. To je, kot da bi vaši spletni trgovini dali intuicijo pravega prodajalca, ki bi lahko na podlagi hitrega klepeta sklepal o stranki. Vendar pa je treba opozoriti: z velikimi podatki je povezana velika odgovornost. Pomembno je, da zunanje podatke uporabljate tako, da ne prestrašite strank. Če se nenadoma začnete sklicevati na informacije, ki vam jih niso posredovali neposredno, se lahko to zdi vsiljivo. V

praksi to lahko pomeni, da zunanje podatke uporabite v ozadju, da se odločite, katere izdelke boste predstavili, namesto da izrecno navedete “ker sledite X na Twitterju, je tukaj izdelek Y”. Če je integracija zunanjih podatkov pravilno izvedena, preprosto poveča ustreznost vašega trženja – stranke preprosto zaznajo, da “ta blagovna znamka resnično razume, kaj mi je všeč”, ne da bi se nujno zavedale, zakaj.

Za ponazoritev subtilne uporabe zunanjih podatkov: nekateri trgovci uporabljajo “poslušanje” družbenih medijev za usmerjanje personalizacije. Če določena baza strank na družbenih platformah brbota o novem trendu (recimo trajnostni embalaži ali določenem modnem slogu), lahko trgovec ta trend vključi v izdelke ali vsebine, ki jih personalizira za to občinstvo, tudi če ga posamezne stranke niso neposredno omenile na spletnem mestu. Takšno prilagajanje na podlagi trendov zagotavlja, da ostanete kulturno in kontekstualno relevantni. Drug primer je uporaba zunanjih podatkov za napovedovanje življenjske vrednosti strank – določeni ponudniki podatkov lahko ocenijo potencialne stranke ali stranke na podlagi njihovega profila in vedenja drugje. Če na podlagi zunanje ocene veste, da je zelo verjetno, da bo nov naročnik e-pošte postal velik potrošnik, ga lahko hitro uvrstite v segment VIP in mu že zgodaj zagotovite obravnavo v belih rokavicah. Če povzamemo, lahko z obogatitvijo profilov z zunanjimi podatki (od kazalnikov družbenega vpliva do profilov interesov) svojo igro personalizacije dvignete na višjo raven. Pazite le, da bo vaša politika zasebnosti pregledna, in se osredotočite na uporabo podatkov za ustvarjanje dodane vrednosti za stranko. Ko se izkušnja izboljša, stranke na splošno pozdravijo personalizacijo.

Trends in e-commerce

Source: Depositphotos

Trendi in uporabne strategije personalizacije

Prilagojeno trženje v e-trgovini se še naprej hitro razvija. Razveseljivo je, da so številni najsodobnejši trendi vedno bolj dostopni tudi malim in srednje velikim trgovcem, ne le velikim igralcem. Preučimo nekaj sodobnih trendov in, kar je pomembno, kako lahko te strategije realno uporabite v svojem podjetju:

📈 Prilagajanje na osnovi umetne inteligence za vse

Še nedolgo nazaj je uporaba umetne inteligence za personalizacijo pomenila imeti velik proračun in tehnološko znanje. Zdaj orodja za personalizacijo, ki jih poganja umetna inteligenca, postajajo splošno razširjena in cenovno dostopna. Številne aplikacije in platforme, ki smo jih obravnavali (od priporočilnih mehanizmov do avtomatizacije e-pošte), imajo umetno inteligenco pod pokrovom – na primer algoritmi strojnega učenja, ki se odločijo, kateri izdelek je najboljši za prikaz vsakemu kupcu. Trend, ki prehaja v leto 2025, je hiperpersonalizacija, kjer umetna inteligenca analizira velike količine podatkov (vzorce brskanja, profile strank, kontekstualne podatke) za prilagajanje izkušenj v realnem času.Kako lahko mala podjetja izkoristijo to?Najpreprostejši način je uporaba programske opreme, ki ponuja “samodejne” ali “pametne” funkcije personalizacije. Če ima vaša e-poštna platforma preklopno stikalo za čas pošiljanja ali izbire izdelkov, optimizirane za umetno inteligenco, jo preizkusite. Če vaša platforma za e-trgovanje uvaja blok priporočil, ki ga poganja umetna inteligenca, ga uporabite na svojem spletnem mestu. Umetne inteligence vam ni treba izdelati sami ; sprejeti morate le orodja, ki jo imajo. Prednost, ki jo boste pridobili, je sistem nenehnega učenja, ki izboljšuje vašo personalizacijo brez ročnega truda. Kot praktični korak spremljajte tržnice z aplikacijami ali posodobitve za vašo platformo za e-trgovino za vse, kar je označeno z “AI” ali “Smart”. Tudi klepetalni roboti, ki jih poganja umetna inteligenca (kot so tisti v Facebook Messengerju ali klepetu na vašem spletnem mestu), lahko prilagodijo odgovore na podlagi poizvedb strank.

📈 Večkanalno prilagajanje

Stranke zdaj komunicirajo z blagovnimi znamkami na več stičnih točkah – na spletnem mestu, v mobilni aplikaciji, e-pošti, družabnih medijih in celo v fizičnih trgovinah ali na dogodkih. Močan trend je zagotavljanje dosledne personalizacije na vseh kanalih, pogosto z uporabo tega enotnega pristopa k podatkom o strankah 👉 Na primer, če si stranka ogleda izdelek v vaši mobilni aplikaciji, lahko pozneje prejme e-pošto s predstavitvijo istega izdelka (če ni opravila nakupa). Če kupijo nekaj v fizični pop-up trgovini, jim morda vaše spletno mesto e-trgovine pozneje prikaže dodatke za ta izdelek. Ta tehnika se morda sliši zapletena, vendar lahko tudi majhna podjetja izvajajo njene mini različice.Ena izvedljiva strategija: Združite platformo e-trgovine z oglaševanjem v družabnih medijih. Orodja, kot sta Facebook pixel ali sledenje Google Ads, vam omogočajo ustvarjanje kampanj ponovnega trženja, ki so v bistvu personalizacija v obliki oglaševanja – ljudem prikazujejo oglase za izdelke, ki so si jih ogledali ali dodali v košarico. Še ena enostavna zmaga je poenotenje blagovne znamke in sporočil v e-pošti in na spletnem mestu. Če stranke segmentirate na primer po interesih ali demografskih podatkih, uporabite podobne segmente tudi za vsebine v družabnih medijih. Ideja je, da kjer koli stranka sodeluje z vami, ima občutek, da se je blagovna znamka “spominja”.

omnichannel

Source: Depositphotos

Praktičen nasvet je, da kot osrednjo referenco uporabite sistem zaupravljanje odnosov s strankami (CRM) ali katero koli zbirko podatkov, ki jo imate – shranite opombe ali oznake o strankah (na primer “zanima vas elektronika” ali “kupec ugodnih nakupov”) in te oznake uporabite pri komuniciranju v katerem koli kanalu. Z razvojem tehnologije so za manjše trgovce na voljo celo stvari, kot so prilagojena potisna obvestila prek mobilne aplikacije ali prilagojena neposredna pošta na podlagi spletnega vedenja (nekatere tiskarske storitve na primer ponujajo samodejne razglednice, ko se sproži spletni dogodek). Začnite s kanali, ki so za vaše podjetje najpomembnejši, in zagotovite, da se bo vaša strategija prilagajanja na usklajen način razširila tudi nanje.

📈 Osredotočenost na podatke prve stranke in zasebnost

Glavni trend, ki oblikuje strategije personalizacije, je vse večji pomen podatkov prve stranke. Ker spletni brskalniki postopoma opuščajo piškotke tretjih oseb, predpisi o zasebnosti pa se zaostrujejo, se podjetja usmerjajo k podatkom, ki prihajajo neposredno od stranke (s privolitvijo). Za vas to pomeni, da morate podvojiti zbiranje uporabnih podatkov prek neposrednih interakcij. Stranke spodbudite k ustvarjanju računov ali profilov na svojem spletnem mestu tako, da poudarite prednosti (na primer hitrejše plačevanje ali prilagojena priporočila). Uporabite centre za izbiro, kjer vam lahko stranke povedo, kaj jih zanima. Morda ustvarite zanimive kvize ali iskalnike slogov, ki služijo stranki in vam hkrati omogočajo vpogled (na primer: “Pomagajte nam prilagoditi priporočila: Ali imate raje A ali B?”). Trend je, da stranke pričakujejo personalizacijo, vendar tudi zasebnost – to je zapleteno ravnovesje. Akcijska strategija na tem področju je preglednost in izmenjava vrednosti. Jasno povejte, kako uporabljate podatke (“Vaš rojstni dan uporabimo, da vam pošljemo poseben popust, nič več”), in poskrbite, da vsakič, ko zahtevate podatke, iz njih ustvarite vrednost. Konec enostavnega sledenja pomeni, da morajo mala podjetja ustvariti lastne bogate zbirke podatkov o strankah. Na srečo številna orodja (kot so CRM, funkcije CDP-lite v e-poštnih platformah itd.) pomagajo varno shranjevati in upravljati podatke prve osebe. Podjetja, ki bodo pridobila sodelovanje s strankami, bodo tista, ki bodo pridobila zaupanje v način personalizacije. Zato poskrbite, da vaše personalizirano trženje ne bo le v skladu z zakonskimi zahtevami (GDPR itd.), temveč bo tudi resnično pomagalo stranki. Če vam bo to uspelo, bodo stranke z vami delile več informacij, kar bo prispevalo k uspešnemu krogu boljše personalizacije.

📈 Personalizacija v realnem času in agilno testiranje

Še en trend je usmeritev k odzivnosti v realnem času. Kupci so pogosto presenečeni (v dobrem smislu), ko se zdi, da se spletno mesto takoj odziva na njihova dejanja. 👉 Na primer, če kupec pregleduje pohodniške čevlje, se lahko pri pristopu v realnem času takoj pojavi pasica: “Opremite se za pohod! Danes 10 % popusta na pohodniške nahrbtnike.” To je kontekstualno relevantno za to, kar počnejo v tistem trenutku. Doseganje prilagoditev v realnem času je bilo včasih zapleteno, zdaj pa številna orodja za personalizacijo to možnost ponujajo že v osnovi. Kot mali trgovec razmislite o uvedbi funkcij, kot so izskočna okna z namenom izstopa (ki se prikažejo, ko je uporabnik tik pred odhodom, in morda ponujajo popust za dokončanje nakupa) ali predlogi izdelkov na strani, ki se posodabljajo, ko uporabnik dodaja izdelke v košarico (“Dodali ste X, kaj pa Y za zraven?”). Poleg tega se lotite agilnega testiranja: preizkušajte različne taktike personalizacije in merite, kaj deluje najbolje. Morda preizkusite dve različici personalizirane domače strani – tisto, ki pozdravlja z imenom, in tisto, ki izpostavlja kategorijo zanimanja – in preverite, katera prinaša večjo vključenost. Številne platforme imajo funkcije A/B testiranja ali pa lahko opravite neformalne teste tako, da tedensko menjate strategije in spremljate rezultate. Ideja je, da personalizacija ni statična; pravila ali ponudbe lahko nenehno prilagajate glede na to, na kaj se stranke odzivajo. Trend je, da strategije personalizacije postajajo vse bolj podatkovno usmerjene – z uporabo analitike za izpopolnjevanje personalizacije (da, to je malo meta!). Če želite narediti izvedljiv korak, si vsak mesec vzemite nekaj časa za pregled uspešnosti personalizacije: katera priporočila so deležna klikov, kateri segment e-pošte se je najbolje odzval itd. Nato ustrezno prilagodite svoje taktike. To ponavljajoče se izboljševanje bo zagotovilo, da bo vaše personalizirano trženje ostalo učinkovito in ne bo zastaralo.

📈 Personalizacija za trgovce z majhno ekipo

Na koncu velja omeniti še trend na področju orodij: rešitve so vse bolj pakirane za manjše ekipe z mislijo na avtomatizacijo in enostavnost. To pomeni, da ne potrebujete posebnega analitika za obdelavo podatkov ali programerja za izvajanje sprememb. 👉 Nekatere sodobne platforme za e-trgovino imajo na primer nadzorne plošče za personalizacijo, ki vam preprosto povedo: “Kupci, podobni Johnu Doe, se zanimajo za X,” vi pa lahko ukrepate s klikom na gumb. Bodite pozorni na integrirane funkcije personalizacije v programski opremi, ki jo že uporabljate. Če uporabljate priljubljeno platformo za e-trgovino (Shopify, BigCommerce, Magento itd.), se naročite na njihove posodobitve ali bloge – pogosto uvedejo nove funkcije, kot so personalizirani kuponi, orodja za segmentacijo strank ali razvrščanje izdelkov z umetno inteligenco. Zgodnje sprejetje teh funkcij vam lahko zagotovi konkurenčno prednost. Razmislite tudi o poskusni uporabi platform za podatke o strankah ali orodij za obogatitev podatkov, da preverite, kakšno vrednost zagotavljajo. Nekatere storitve lahko ponujajo brezplačne preizkuse ali cenovno ugodne stopnje za mala podjetja, kar vam omogoča eksperimentiranje z napovedno segmentacijo ali naprednim profiliranjem brez velikih obveznosti. Pokrajina leta 2025 je v veliki meri povezana z omogočanjem podjetjem vseh velikosti, da zagotovijo personalizacijo. Pogoji se do neke mere izenačujejo – spreten mali trgovec na drobno lahko izvaja večino personalizacije, ki jo izvajajo veliki trgovci na drobno, s pametno uporabo orodij, ki niso v uporabi, in z osredotočanjem na taktike, ki imajo največji učinek za njihovo nišo.Personalizirano trženje v e-trgovini je potovanje in ne enkraten projekt. Začnete lahko z majhnimi koraki: dodajte razdelek s priporočenimi izdelki, prilagodite eno e-poštno kampanjo, segmentirajte svoje občinstvo v nekaj ključnih skupin in se z vsako od njih pogovarjajte nekoliko drugače. Ni vam treba narediti vsega naenkrat. Tudi postopno personaliziranje lahko pokaže rezultate, ti pa bodo zagotovili navdušenje (in povečanje prihodkov) za prehod na naslednjo raven. Ne pozabite, da je bistvo personalizacije v tem, da stranke obravnavate kot posameznike – poslušate njihovo vedenje in povratne informacije ter se odzivate na koristen, človeški način prek digitalne prodajalne. S tem gradite močnejše odnose. Za majhna ali srednje velika podjetja sta zvestoba in sodelovanje neprecenljiva. Z uporabo tehnik, podatkov in orodij, ki smo jih obravnavali, lahko ustvarite nakupovalno izkušnjo, ki ni več podobna hladni transakciji, temveč pogovoru med vašo blagovno znamko in vsako stranko. To je izkušnja, zaradi katere se stranke vračajo, so zadovoljne in zavzete.

FAQ

Source: Depositphotos

Pogosta vprašanja

Kaj je platforma za podatke o strankah (CDP)?

Platforma za podatke o strankah je sistem programske opreme, ki združuje in organizira podatke o strankah iz različnih virov v eno centralizirano zbirko podatkov, do katere lahko dostopajo druga orodja. Poenostavljeno povedano, CDP ustvari enoten profil za vsako stranko tako, da pridobi podatke z vašega spletnega mesta, aplikacij, e-poštnega trženja, prodajnih sistemov in drugih. Tržniki uporabljajo CDP, da dobijo 360-stopinjski pogled na stranke in segmentirajo ali sprožijo prilagojene trženjske kampanje. Za razliko od običajnih podatkovnih zbirk so CDP zasnovani za trženjsko uporabo – pogosto so opremljeni z enostavnimi vmesniki za poizvedovanje po podatkih ali določanje pogojev (npr. “pošlji to ponudbo vsem strankam, ki so si v zadnjih 30 dneh ogledale izdelek X”). Če imate na primer podatke o nakupih strank v storitvi Shopify in podatke o sodelovanju pri e-pošti v storitvi Mailchimp, jih lahko CDP združi, tako da lahko vidite, da je stranka Jane kupila obleko in tudi kliknila na vaše e-poštno sporočilo “poletna razprodaja”, kar pomeni, da bi jo lahko zanimala povezana ponudba. CDP se od sistemov CRM (sistemi za upravljanje odnosov s strankami) razlikujejo po tem, da so bolj avtomatizirani pri zbiranju vedenjskih podatkov in so zasnovani tako, da v realnem času oskrbujejo druga trženjska orodja. Priljubljeni primeri CDP so Segment, Tealium in Exponea, vendar je zdaj na voljo veliko možnosti, tudi takšne, ki so namenjene manjšim podjetjem. Z uporabo CDP lahko podjetja lažje zagotovijo dosledno personalizacijo na vseh kanalih, saj vsa orodja črpajo iz istega vira najnovejših informacij o strankah.

Kaj pomeni izraz "Martech"?

“Martech” je kratica za marketinško tehnologijo. Gre za programsko opremo in tehnična orodja, ki jih tržniki uporabljajo za načrtovanje, izvajanje in merjenje trženjskih kampanj (vključno s prizadevanji za personalizacijo). Gre lahko za široko paleto orodij – od ponudnikov e-poštnih storitev, načrtovalcev družbenih medijev in analitičnih platform do platform za podatke o strankah, orodij za ciljanje oglasov in mehanizmov za personalizacijo. Če pomislite na vsa digitalna orodja, ki pomagajo pri izvajanju trženja, je to vesolje martech. V kontekstu personalizacije e-trgovine lahko orodja martech vključujejo programsko opremo za trženje e-pošte, vgrajene funkcije trženja platforme za e-trgovino, vtičnik za priporočanje izdelkov, programsko opremo za testiranje A/B itd. Izraz se pogosto uporablja, ko se razpravlja o martech stack, ki je zbirka programske opreme za trženje, ki jo uporablja podjetje. Za majhno podjetje je lahko martech kup tako preprost kot Google Analytics + Shopify + Mailchimp. Za večje podjetje pa lahko vključuje več deset integriranih sistemov. Spremljanje tehnologije martech je koristno, saj vam lahko nova orodja omogočijo nove možnosti (na primer aplikacija, ki uporablja umetno inteligenco za prilagajanje domače strani). Vendar je ključno, da izberete orodja, ki ustrezajo vašim poslovnim potrebam in ki jih boste dejansko uporabljali. Ni vam treba sprejeti vsakega novega bleščečega orodja – samo tista, ki vam pomagajo učinkoviteje doseči vaše stranke. Zapomnite si, da je martech namenjen vaši strategiji in ne obratno.

Kako delujejo programi za priporočanje izdelkov?

Sistem za priporočanje izdelkov je tehnologija, ki odloča, katere izdelke bo v danem trenutku predlagala uporabniku. Ti sistemi uporabljajo algoritme (pogosto na podlagi umetne inteligence ali strojnega učenja) za analizo podatkov in predvidevanje, kaj bi lahko uporabnika zanimalo. Običajno upoštevajo stvari, kot so izdelek, ki si ga trenutno ogledujete, vaši pretekli nakupi, izdelki, ki ste jih ocenili ali pregledali, kaj so kupile ali si ogledale druge stranke s podobnim okusom, trendovski izdelki itd. Obstaja nekaj običajnih pristopov za priporočilne mehanizme:

  • Sodelovalno filtriranje: Ta metoda obravnava vzorce številnih uporabnikov. Če je na primer veliko ljudi, ki so kupili predmet A, kupilo tudi predmet B, lahko motor priporoča predmet B nekomu, ki ima v košarici predmet A. To je “sodelovalno”, ker izkorišča kolektivno vedenje uporabnikov.
  • Filtriranje na podlagi vsebine: Ta pristop se osredotoča na lastnosti izdelkov in želje uporabnikov. Če je uporabnik pokazal naklonjenost določeni blagovni znamki ali kategoriji, bo motor priporočil podobne izdelke (npr. več izdelkov te blagovne znamke ali več rdečih oblek, ker je uporabnik že kupil rdečo obleko).
  • Hibridni pristopi: Večina sodobnih sistemov združuje več metod za izboljšanje natančnosti, po možnosti s plastjo umetne inteligence, ki prilagodi priporočila na podlagi povratnih informacij v realnem času (npr. če uporabnik ignorira določena priporočila, se sistem nauči in spremeni, kaj prikazuje). Lastniku majhnega spletnega mesta za e-trgovino teh algoritmov ni treba graditi sam – uporabite priporočilni mehanizem, ki je del vaše platforme ali aplikacije. Ko namestite na primer vtičnik “Sorodni izdelki”, ga običajno poganja ena od teh metod. Nekateri preprostejši motorji lahko uporabljajo pravila, ki jih določite (na primer “vedno prikaži izdelke iz iste kategorije”), naprednejši pa se nenehno učijo iz podatkov vaše trgovine. Cilj priporočilnega mehanizma je povečati velikost košarice in vključenost s prikazovanjem izdelkov, ki jih bo kupec verjetno kupil. Ko je učinkovit, se zdi, da je koristen (kot na primer “Oh, iskal sem nekaj takega!”) in ne naključen. Velja omeniti, da priporočilni mehanizmi za dobro delovanje potrebujejo dovolj podatkov – če je vaša trgovina povsem nova, z malo izdelki ali strankami, se predlogi sprva morda ne bodo zdeli preveč “pametni”. Ko pa je na voljo več podatkov o brskanju in nakupih, priporočila običajno postanejo ustreznejša. Na splošno so ti mehanizmi ključna sestavina personalizacije, ki je odgovorna za znano izkušnjo, ko se zdi, da spletna trgovina ve, kaj bi si lahko zaželeli v naslednjem trenutku.

Kaj je dinamična vsebina v e-trgovini?

Dinamična vsebina se nanaša na dele spletnega mesta ali tržnih sporočil, ki se spreminjajo na podlagi podatkov ali pravil, običajno zato, da se bolje prilagodijo interesom ali značilnostim gledalca. Za razliko od statične vsebine (ki je enaka za vse) se dinamična vsebina ustvarja sproti za vsakega uporabnika. V e-trgovini so pogosti primeri priporočila izdelkov, prilagojeni pozdravi (“Pozdravljen, John, dobrodošel nazaj!”) ali spreminjajoče se pasice/ponudbe. Na primer, na domači strani e-trgovine lahko blok dinamične vsebine stranki, ki večinoma pregleduje ženske čevlje, prikazuje žensko obutev, drugi stranki, ki pogosto pregleduje športno opremo, pa športno opremo. Vsebina se prilagaja v realnem času na podlagi podatkov, ki jih veste o obiskovalcu (na primer o njegovem preteklem vedenju ali demografskih podatkih). Dinamična vsebina ni omejena le na spletno stran; tudi e-poštna sporočila imajo lahko dinamične razdelke. V promocijsko e-poštno sporočilo lahko vstavite različne slike izdelkov glede na zadnji nakup prejemnika ali pa se vrstica predmeta prilagodi s prejemnikovim mestom ali imenom. Za izvajanje dinamične vsebine je običajno potrebno orodje ali platforma, ki lahko spremlja podatke uporabnikov in jih vključi v vnaprej pripravljene predloge. Številne platforme za e-poslovanje in e-poštne storitve to podpirajo v osnovi ali z dodatki. Prednost dinamične vsebine je v tem, da je nakupovalna izkušnja bolj ustrezna za vsakega uporabnika, kar lahko privede do večje vključenosti in konverzije. To je skoraj tako, kot da bi prodajalec sproti spreminjal razporeditev v trgovini glede na okus vsakega kupca – izvedeno v digitalni obliki.

Delite članek
Dimitar Dimitrov
CEO, Wincompany.io | Socialscore.io

Digital strategy business consultant specializing in eCommerce, FinTech, Payments, Gaming, and TELCO.

Podobni članki
Optimizacija slik Amazon: Zakaj so vizualne podobe pomembne na Amazonu
6 min. branja

Optimizacija slik Amazon: Zakaj so vizualne podobe pomembne na Amazonu

Priznajmo si, da pri spletnem nakupovanju ne preberete vsake besede. Premikate, pogledate in kliknete tisto, kar vam pade v oči. Natanko tako se obnašajo kupci na Amazonu, zato optimizacija slik na Amazonu ni samo pomembna, ampak je vse. Vendar ne gre samo za to, da so stvari videti dobro. Gre za oblikovanje vizualnih podob, ki […]

Stanislav Malinovski Stanislav Malinovski
Senior Project Manager, New Wave Digital
Trendi naročniškega e-trgovine 2025
5 min. branja

Trendi naročniškega e-trgovine 2025

V tem članku je na podlagi poročila Subscrybe Subscription Trends Q1 Report 2025 predstavljenih pet trendov, ki preoblikujejo naročniško gospodarstvo. Namesto da bi ugotovitve zgolj povzeli, so spoznanja skrbno prilagojena podjetjem za e-trgovino, pri čemer so ohranjene izvirne podatkovne točke in primeri iz resničnega sveta.

Katarína Šimčíková Katarína Šimčíková
Project manager, Ecommerce Bridge EU
Kako ponudbe, povezane s karticami, spreminjajo zvestobo
11 min. branja

Kako ponudbe, povezane s karticami, spreminjajo zvestobo

Dolga leta je bilo uveljavljanje kupona v trgovini za pridobitev popusta ali nagrade nerodna pot za stranke. Kuponi morda obstajajo tako dolgo kot trgovine same, vendar je prihod mobilnih naprav prinesel mobilne kupone in možnost izvajanja “večkanalnih” kampanj zvestobe, pri katerih lahko trgovec uporabi kodo za popust, ki jo je mogoče unovčiti tako na spletu […]

Rob Downes Rob Downes
Commercial Director UK/IE/ES, Snipp
Bridge Now

Zadnje novice

10+ neprebrano

10+