5 min. branja

Kako napisati oglas za delo, ki pritegne najboljše in najsvetlejše kandidate?

Pritegniti iskalce zaposlitve ni lahka naloga - še posebej tiste, ki se popolnoma ujemajo z delovnim mestom in vašim podjetjem. Z dobro napisanim oglasom za delo lahko celoten postopek olajšate in naredite učinkovitejši, poleg tega pa še vedno pritegnete najboljše nove sodelavce, s katerimi se boste ujeli. Kako ga napisati in na kaj biti pozoren?

Ta članek je za vas prevedla umetna inteligenca
Kako napisati oglas za delo, ki pritegne najboljše in najsvetlejše kandidate?
Vir: Depositphotos

Pisanje najboljšega oglasa

Oglas za zaposlitev je oglaševalski izdelek kot vsak drug. Njegov namen je pritegniti pozornost, pritegniti in zamisliti bralca (potencialnega zaposlenega) ter ga posledično prepričati, da ukrepa. Tu se podobnost konča. Veliko število kandidatov pomeni tudi veliko število stroškov za začetno preverjanje, razgovore, izbiro itd. Razen če obupno iščete delavce za zapolnitev nove tovarne, si ne želite na desetine kandidatov. Potrebujete jih le nekaj, vendar res dobrih, zlasti za višja ali vodstvena delovna mesta. Tu je na vrsti začetno filtriranje oglasa.

S prvim stavkom pritegnite kakovostne kandidate

Najboljši zaposlitveni oglas je tisti, s katerim se lahko kandidat poistoveti že ob prvem branju. In če dobro odraža vaše podjetje, je to še toliko bolje. Na dobri poti ste k sodelovanju.

  • To sem jaz!
  • Tu bom srečen.
  • Že dolgo iščem takšno priložnost.
  • Govori neposredno v mojo dušo.

To so natanko tisti stavki, za katere želite, da jih vaš oglas vzbudi v potencialnem kandidatu. To vam bo pomagalo izločiti prave ljudi, saj ne želite kandidatov, ki se v vašem podjetju ne bi počutili domače. Ali pa želite?

Uporabite zemljevid empatije, da v oglas vtisnete svojo kulturo

Vendar ne morete začeti brez prave priprave – in tu pride na vrsto zemljevid empatije. Orodje, ki vam pomaga, da si ustvarite boljšo sliko o svojem kandidatu, njegovih motivih, potrebah in osebnosti na splošno. Kako deluje? Ključno je, da si predstavite svojega kandidata in segmente, s katerimi boste delali. Narišite ga na tablo, flipchart, spletno tablo … kjerkoli vam je udobno. In se lotite dela.

Source: Ere.net

1. Kaj čutim?

Kaj vaš kandidat čuti v zvezi z novim delovnim mestom? Kaj mu je na njej všeč že na prvi pogled? Opišite čustva, ki jih doživlja in bi jih moral doživljati, ko bere vaš oglas.

  • “Pridružujem se zagonskemu podjetju, kjer bom pridobil veliko znanja.”
  • “To delovno mesto je zame odlična priložnost, hkrati pa je v okolju, ki ga že dobro poznam.”

2. Na kaj se odzivam?

V čem je izziv vašega kandidata, kakšni so argumenti za to delovno mesto? V stavke prevedite vrednote, ki izražajo, česa se v resnici oklepajo.

  • “Ni mi vseeno za druge sodelavce in odnose – želim biti v podjetju, kjer se ljudje razumejo”.
  • “Vem, da je to delo zahtevno, vendar me prav to veseli.”

3. Kaj počnem, kaj rečem?

Kakšen je vaš kandidat, kakšen je, kako se kaže? Kako govori o delu, ki ga vznemirja? In kako preživlja svoj prosti čas zunaj dela?

  • “Rad ustvarjam in razmišljam naprej – ne samo pri delu, ampak tudi zunaj njega.”
  • “Vem, kako ponuditi roko pomoči, pa tudi, kako dobiti pomoč od drugih.

4. Kaj mislim?

Kako dojemate svoje podjetje prek njegovega komuniciranja? Kaj meni o svojem delovnem mestu in delu v vaši ekipi? Kako nanj/njo naredite vtis? Naštejte, kaj bi kandidata lahko zanimalo in bi ga moralo zanimati v zvezi z vašo blagovno znamko.

  • “Imajo različne stranke, torej veliko raznolikega dela – in to je odlično!”
  • “Zdi se, da se ničesar ne bojijo in da v vse stvari skačejo z glavo. To je pristop, ki mi je zelo všeč.”

5. Kaj potrebujem in kaj me moti?

Kaj vaš kandidat potrebuje, ne le pri svojem delu, temveč tudi v svojem življenju? Nad čim se lahko navduši in kaj ga lahko, nasprotno, popolnoma razočara? Razmislite o tem, kaj vaše delovno mesto ponuja in kaj mu manjka.

  • “Nisem karieristka, vendar sta učenje in osebni razvoj zame nujna.”
  • “Sovražim, ko ljudje iščejo najlažjo in najvarnejšo pot do rešitve.

Source: Depositphotos

Napišite oglas, ki govori kandidatu v dušo

Ko ste ustvarili zemljevid empatije, je čas, da ustvarite sam oglas. Sledite stavkom, ki ste jih zapisali na zemljevidu. Ne kopirajte jih, temveč jih poskusite prenesti v svoj oglas. Ali opisujete opis delovnega mesta? Omenite, v čem bo vaš kandidat pri delu užival. Ali predstavite svoje podjetje? Osredotočite se na vzdušje v njem, ki bo kandidatu všeč. Oglas začnite z opisom idealnega kandidata. Prepričajte se, da ga najdete v prvih nekaj stavkih. Osredotočite se na njegov značaj in odnos, ne le na težke veščine. Seveda morate predstaviti tudi svoje podjetje – spet se osredotočite na to, kaj kandidata zanima in privlači. Ne blebetajte, ne pretiravajte, ampak pojdite k bistvu. Seveda je treba vključiti tudi opis delovnega mesta. Bodite natančni in podrobni. S kom bo sodeloval, katere ukrepe bo sprejel, kaj bo zagotovil. Cilj ni opisati vse, ampak biti čim bolj konkreten. Tako boste odpravili vrzel v medsebojnih pričakovanjih. In to velja za celoten oglas. Pišite jasno in konkretno, da se izognete nesporazumom. Navedite primere. Opisujte lastnosti z njihovimi pojavnimi oblikami. Bodite pošteni. Ne jemljite stvari zlahka. Ne bojte se pokazati temne plati, da se prepričate, ali jo kandidat zmore. In videli boste, da boste na koncu res našli pravo osebo.

Delite članek
Podobni članki
Prihodnost človeških virov v e-trgovini: Češki kadroviki, ki so prejeli nagrade, so predstavili svoje poglede na kadrovanje v e-trgovini.
17 min. branja

Prihodnost človeških virov v e-trgovini: Češki kadroviki, ki so prejeli nagrade, so predstavili svoje poglede na kadrovanje v e-trgovini.

Petra Kubita Nulíčková je ena najvidnejših osebnosti na češkem kadrovskem prizorišču. Kot prejemnica nagrade Rekruiter leta 2019 in kadrovska osebnost po izboru Kluba delodajalcev 2020 prinaša na področje človeških virov edinstveno kombinacijo strokovnega znanja in inovativnega razmišljanja. Njeno področje delovanja presega tradicionalne meje kadrovskega področja – aktivno se ukvarja z izobraževanjem, objavljanjem in deljenjem znanja […]

Petra Kubita Nulickova Petra Kubita Nulickova
HR Manager, Pale Fire Capital, Senior TA and Asana Lead v Groupon
Preberite članek
Krepitev harmonije na delovnem mestu: Moč odnosov z zaposlenimi
12 min. branja

Krepitev harmonije na delovnem mestu: Moč odnosov z zaposlenimi

Kultivacija pozitivnih odnosov med zaposlenimi in vodstvom je bistvenega pomena za izboljšanje izkušenj zaposlenih in doseganje uspeha organizacije. Kadrovska služba ima v tej dinamiki ključno vlogo, saj spodbuja odprto komunikacijo in zaupanje med zaposlenimi. S prednostnim obravnavanjem zagovorništva, opolnomočenja in dobrega počutja zaposlenih lahko kadrovski strokovnjaki ustvarijo okolje, v katerem se posamezniki počutijo cenjene in […]

Kerry Pierson Kerry Pierson
Co-Founder, Perlman Pierson
Preberite članek
HR odličnost spodbuja rast spletne maloprodaje
2 min. branja

HR odličnost spodbuja rast spletne maloprodaje

Uspeh v grozljivem okolju e-poslovanja je odvisen od več kot le dobre spletne strani in kakovostnega blaga. Vsaka odlična spletna trgovina je rezultat dobro naoljenega stroja z veliko različnimi veščinami, od tehnološko podkovanih razvijalcev do voznikov hitre dostave. In v središču te ekologije? Pametna kadrovska ekipa, ki ureja človeške komponente, ki ohranjajo digitalna kolesa.

Preberite članek
Bridge Now

Zadnje novice

10+ neprebrano

10+